Микола Білінський "Вінницький замок", історичний нарис, 1926 р. - стр.2

cxema
Вінницький замок 1545 р.

Мал. 1 — Схематичний плян місцевости, де були вінницькі замки.

Отже, ми повинні припустити, що Коріятовичі збудували у Вінниці замок конечне на горі. У люстрації Вінницького Замка ясно визначають місцем, де стояв Замок, гору поблизу від Бога. Що правда, ці люстрації складено 1545 та 1552 р., але це не може стверджувати, що Коріятовичі збудували замок не в тім місті де показують люстрації 16. ст.
Не можна погодитись і з тим, щоб Коріятовичі крім замка на горі збудували ще якийсь замок на острові. Будування замків було все ж таки коштовним і зразу витрачати кошти на будування двох замків в одному місті було б марнотратством.
Потім люстрації 1545 та 1552 року нічогісінько не говорять про якісь укріплення на острові при Богові. Нічого не згадує про такі укріплення й Гваніні, що описував Вінницький замок в 1581 році. Він каже: „Він­ниця місто деревляне в купі з замком оточене валом коло річки Бога лежить”; в оригіналі латиною так: “Vinnica civitas lignea una cum arce
vallo circumsepta, ad Bog fluvium sita “.
Свідоцтво Гваніні стверджує той погляд, що замок був не на острові, а там, де було розташовано саме місто, себ-то на горі. Вище було згадано, що певні відомості про Вінницький замок з’являються на початку 16 ст. Доних ми тепер і переходимо.
Такі відомості є в описах Вінницького замку офіційних ревізорів. З наказу Сиґізмунда-Авґуста, короля польського й одночасно Литов­ського князя, на Волинь було виряжено комісію для ревізії замків
Луцька, Володимира, Кременця, Брацлава, Вінниці й Житоміра. До складу комісії входив біскуп Луцький Юрий Фальчевський і державний секретар „дьяк” Лев Патей Тишкевич Підчас ревізії на Волині біскуп заслаб і всю ревізію після цього переводив один Патей Тишкевич. Він обревізував замки в Кременці, Вінниці, Брацлаві та Житомірі в 1545 р. і залишив як результат своєї ревізії описи замків чи як він сам назвав „Пописи”. Через 7 років після цього, а саме в 1552 _рош, було переве­дено нову ревізію 10 замків в українських землях, в тому числі й Він­ницького замка і від цієї ревізії залишилися описи кожного замка. В описі Вінницького Замка з 1545 року є цікаві міркування про дефекти замка, про стан суспільства..

Але опис Замка зроблений 1552 року переважає опис 1545 року детальністю зібраних ревізією відомостей та їхньою точністю.

Сторінка 2.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →