Важливі виробничі обєкти

За ревізією населення 1858 року в місті мешкало 10280 чоловік.1
На кінець ХVІІІ ст. Вінниця була одним з найвизначніших судово-адміністративних центрів Правобережної України. Однак економічна основа міського життя перебувала у вкрай архаїчному стані. Промисловість і ремесла більше нагадували раннє середньовіччя, але ніяк не нові часи. В 1797— 98 рр. у місті діяли 4 єврейські винокурні та стільки ж пивоварень. Міщанська громада утримувала цегельний завод, на якому 12 робітників за рік виробляли 330 тис. штук цегли. Також працювала капелюшна фабрика, на якій 5 майстрів (2 місцевих і 3 іноземці) виробляли капелюхи чотирьох фасонів. Найбільше ж було водяних млинів, лише на Бугу їх стояло три. В них діяло 12 борошномельних посадів, три сукновальні, дві просорушки. Крім того, існував один тартак (лісопильня) та одна мідна молотобойна машина. В Малих Хуторах (Педьках) міщанам належало 6 млинів, у Великих (Старих) Хуторах – 2 млини та винокурня. Статистичні дані Подільського губернського правління за 1805 р. вказують на існування у місті трьох пивоварних заводів, річний оборот коштів яких становив 2480 руб.
З дозволу Вінницької питної контори Шимон Лучанський у 1824 р. за Бугом на передмісті Вінниці спорудив і запустив броварню. Перше пиво було зварено 26 грудня 1824 р. Власник продавав напій по ціні 5 злотих за діжку.
У перші роки ХІХ ст. цегельний завод, що належав місту і розташовувався біля т. зв. П’ятничанської рогатки, було розібрано за ветхістю.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →