Суконне виробництво

На початку ХІХ ст. у Вінниці з’явилася суконна мануфактура. Перша документальна згадка про неї сягає 1808 р. На той час фабрика і магазин містилися в будинку, винайнятому у шляхтича Петровського.
В перші десятиріччя по приєднанні Правобережної України до Росії суконна промисловість краю, попри вузькість внутрішнього та відсутність зовнішнього ринків збуту сукна, розвивалася дуже бурхливо. Її зростання стимулювалося державними потребами в сукні для обмундирування величезної кількості війська, що утримувалося на анексованих у Речі Посполитої землях. Вінницька фабрика була типовою у цьому відношенні. Наприклад, у 1808 р. житомирський поліцеймейстер уклав з Д. Моргулісом контракт на поставку 4000 аршинів сукна в м. Бердичів для пошиття форми для рекрутів. У 1814 р. Моргуліс продав 4 суконних верстати та здав в оренду на 3 роки суконну фабрику разом з хутором поблизу р. Перемилі за Старим містом.
Тоді ж у місті з’являється і згадувана капелюшна фабрика.
Особливістю названих вище мануфактур, яка позитивно вирізняла їх серед панських фабрик того ж профілю, було те, що їхні власники через свій соціально-становий статус не могли використовувати рабську селянську працю й змушені були користатися з вільнонайманої.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →