Вплив на суспільство початку Першої світової війни

21 липня 1914 року вінницькі газети надрукували маніфест імператора Миколи ІІ про початок війни з Австро-Угорщиною та Німеччиною. Газета „Юго-Западный край” закликала на час війни припинити всілякі внутрішні чвари, – національні, партійні, класові, — і всі народні сили спрямувати до єдиної мети.
Повсякденне життя цивільного населення під час Першої світової війни стало випробуванням для всього суспільства і призвело врешті до зміни способу його існування в цілому, зачепив­ши так чи інакше кожного окремого громадянина. Війна поставила нові складні проблеми, загострила старі і рельєфно виявила слабкі місця суспільного буття. Спогади сучасників дозволяють через відображення деталей побуту та реалій по­всякденності показати і, до якоїсь міри, дають можливість відчути спосіб життя українського суспільства в умовах війни, зміни в настроях людей і суспільної свідомості в цілому. Цікаво, що в спогадах період війни часто буває випущений або згадується побіжно. Очевидно, це можна пояснити тим, що подальший пе­ребіг подій, страшні потрясіння і революційні зміни були настільки сильними, що затьмарили враження часів війни. Більше того, як це часто буває у кризові періоди, дійсність міфологізувалася вже під час війни.
Початок війни згуртував певні прошарки суспільства без огляду на соціальну чи національну приналежність та навіть політичні погляди. Несподівано лояльність до уряду виявила деяка частина інтелігенції, міського населення, яка демонструвала піднесення, свідомість свого громадянського обов’язку, навіть прагнення до самопожертви.
Патріотичні мітинги та маніфестації на підтримку царського уряду відбувалися здебільшого на міському бульварі Вінниці. Виголошувалися промови на захист царя та вітчизни. В кінці співали „Боже, царя храни” та лаяли Вільгельма. Під час маніфестацій натовп носив великий портрет царя Миколи ІІ.
Проводилися „патріотичні дні”. Про один з таких днів повідомляв часопис „Новый восход”: „З Вінниці пишуть: Виключно імпозантний характер мала незвичайна за своїми розмірами (15 тисяч євреїв) маніфестація, влаштована цими днями місцевим єврейським товариством. Спочатку відбулися богослужіння в усіх синагогах і молитовних будинках, потім почалася урочиста хода. Її очолили рабини в святковому вбранні зі свитками Священного Писання в руках та члени правління з портретами самодержця. Коли маніфестація зі співами підійшла до квартири генерала від кавалерії О. О. Брусилова, останній виголосив вдячне слово, яке закінчив вигуком: „Да здравствуют все верные евреи!”

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →