Мобілізація та патріотична пропаганда

З початком війни населення країни одразу різко розділилося на мобілізованих до армії та цивільних. 16 липня 1914 р. оголосили часткову мобілізацію, а 17 липня 1914 р. — загальну. Преса відзначала її успішність.
З Вінниці на фронт виступили частини ХІІ армійського корпусу, до війська мобілізували більш як 1300 запасних та ратників. Таких призовів було ще багато. Сім’ї призваних на дійсну військову службу солдатів і ратників державного ополчення отримували від казни допомогу грішми з розрахунку на дітей від 5 до 17 років не менше 1 пуда 28 фунтів борошна, 10 фунтів крупи, 4 фунти солі і один фунт олії на місяць. Діти до 5 років отримували половину цього пайка3.
У зв’язку з початком війни міський бюджет було скорочено на 58760 крб. Довелося відмовитися від придбання 4-х трамвайних вагонів, замощення вулиць, каналізації. Міська дума встановила такси на продовольство і предмети першої необхідності.
Для молодих людей, переважно учнів і студентів, війна стала нагодою виявити героїзм, свої найкращі особисті якості, здобути славу, громадське визнання, а також позбутися нудьги. Сповнені романтичних настроїв, діти й підлітки тікали на фронт. У газетах стали друкувати повідомлення про втікачів. Здебільшого це були учні середніх навчальних закладів, хоча немало й селянських дітей4. Певною мірою до цього їх спонукала розгорнута в засобах масової інформації патріотична кампанія з піднесенням воєнної героїки, постійні публікації в періодиці оповідань про героїчні подвиги російської армії та фотографії героїв.
Патріотичному піднесенню певним чином сприяла пануюча в суспільстві думка, що ця війна буде нетривалою (називали термін у кілька місяців) і, безумовно, переможною. Проте подальший хід подій значною мірою позбавив населення оптимізму і сподівань на швидке закінчення війни. З осені 1915 р. преса одночасно чи то фіксувала, чи то поширювала серед обивателів настрої, що війна є карою за гріхи, отже, не настав ще час для миру, оскільки “надто багато у світі неправди накопичилось, і не спокутували ще люди свій гріх”.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →