Мітинг проти самодержавства

19 жовтня, вже о 7 годині ранку, робітники, ремісни­ки та трудова інтелігенція Вінниці почали сходитися на пло­щі біля Народного дому. Першими прийшли сюди робітники заводу «Молот» та пивоварного заводу братів Вахневських. Робітники відтиснули поліцію та солдатів 47-го полку, що при­були сюди, увірвалися в приміщення Народного дому, по­зривали зі стін портрети Миколи II, розбили гіпсові бюсти царя та його родини. Після мітингу кількатисячний натовп під червоними прапорами, з портретами К. Маркса і М. Горького, з гаслами: «Геть царя!», «Геть самодержавство!», «Хай живуть політичні свободи!» рушив через мости до центру міс­та. Попереду йшов оркестр, який виконував революційні марші. Їх змінювали революційні пісні. О 15-ій годині демон­странти підійшли до реального училища. Тут вони обрали делегатів на нараду, яка відбулася 20 жовтня. Після цього демонстранти знову пройшли через усе місто до Народного дому, звідки пізно ввечері розійшлися.
Так описані події цього дня в збірнику документів „Революційні події 1905 — 1907 рр. на Поділлі”.i Проте сказано не все. Дещо інший вигляд вони мали в документах міської думи: „Натовп молоді безперешкодно і безкарно зіпсував або знищив 85 міських ліхтарів. І якби це йому не набридло, така ж доля могла спіткати й останні 300 ліхтарів. Масово псувалися міські зелені насадження, розкрадалися кілки з них, безглуздо руйнувались огорожі. На очах у всіх було захоплено місця загального користування ”.ii
Своєрідним політичним клубом просто неба у той час була вулиця Велика Дворянська (нині Грушевського), де прибічники різних партій, в основному молоді службовці та освічені робітники, відстоювали у диспутах свої політичні платформи. Влада не дуже боялася цих теоретиків, і принаймі не заважала публічно з’ясовувати їм свої позиції. Хоча, про всяк випадок, у натовпі завжди перебувало кілька певних постатей, які за невелику платню переповідали у жандармерії промови ораторів.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →