Микола Білінський "Вінницький замок", історичний нарис, 1926 р. - Стрінка 5.

Зустрівши опір, Витовт пішов війною на Поділля й почав похід від Київщини через все Поділля до Кам’янця. І от кажуть, що по дорозі він нападав на замки й палив їх; в тому числі був і Вінницький Замок. Таке твердження з повним правом можна відкинути. Оповідання про похід Витовта на Поділля в 1394 р. знахо­дяться в трьох ріжних літописах—Биховця, Даниловича і Стрийковського. У цих літописах визначаються ріжні міста і замки, які захопив був Витовт: Браславль, Соколець, Скала, Черлений город, Кам’янець, але Вінниця ніде не згадується; правда там говориться: „вси городи позвидал” (Данилович, Биховець).

Хоч Вінниця в цих лятописах і не визначена, але зрозуміло, що й вона була захоплена Витовтом; проте думати, що при цьому Вінницький замок був спалений нема жадної підстави. З кої речи Витовт почав би своє управління на Поділлі руйнуванням Подільських замків? Адже-ж він добре знав, що Поділля це форпост для Литовської держави, що воно в першу голову підлягає нападам Татар, міць яких Витовт весь час
свого князювання намагався зламати. Він же крім раніших замків збудував на Поділлі Лятичів, Хмільник, камінний міст через Бог межи Савранкою і Кедимою, потім Очаків, Хаджибей на березі моря, замок при усті Дністра (Чорний город) проти теперішнього Аккермана. За такої інтенсивної діяльности в справі захисту своєї держави від Татар. Витовт не міг руйнувати замки; і багато замків, у тім числі і Вінницький, в похід 1394 р. просто здавалися Витовтові без опору, як каже Стрийковський „через поданіє”.
За часів Витовта Вінницький Замок був спалений, лише, не Витовтом, а Татарами. В грамоті Подільського князяСвитригайла від 1431 р. було між іншим зауважено: „штож велький князь Вытольд послал был Богдана Мыкулинского з вийском своим на Татаре, которого за Брас-лавлем Татарове убылы і вторгнувшы у повит Браславский шкоди немалое учыныли и Замок Винницкій добувши спалылы. Цей факт відносять на 1424 рік.
Руйнування Замку чи від стихій, чи від пожеж не могло, певна річ, знищити потреби в ньому, а вимагало ремонту й поновляння. Треба припустити, що такий ремонт було зроблено після пожежі 1424 р.; крім того, як видко з ревізій 1545 та 1552 р.р., замок ремонтувався ще два рази.

Стрінка 5.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →