Микола Білінський "Вінницький замок", історичний нарис, 1926 р. - Сторінка 13.

Висновок
Значіння Вінницького Замка для прилеглої до Вінниці округи. Роля Замка у розвитку Вінниці.

Вінницький Замок існував 400 років, з них 200 років на горі на Старому Місті і 200 років на острові р. Бога (na kepіе).
Який же висновок ми можемо зробити про Вінницький Замок? Чи була яка користь від нього для населення? Ми бачили у відчитах ревізорів великі дефекти і в конструкції Замка, і в управі його: буду­вання стін було неміцне, що вимагало частого ремонту; не було відпо­відного будинку для ховання пороху; з його п’яти веж не можна було стріляти; мало було артилерії, всього три гармати, і коло них тільки два гармаші.
Але супроти всіх дефектів Замок відогравав значну ролю в дійсній охороні населення. Вже лише те, що людність своїми зусиллями і ремон-тувала і поновлювала його після всяких катастроф і руйнування, свідчить, що населення бачило з ньому гарантію свого захисту. Кожне село мало в Замку свою городню, де воно ховалося зі своїм майном у випадках наїзду Татар. Цінуючи його, воно виконувало цілу низку повинностей для йото утримання,—виплачувало, так би мовити, страхову премію за гарантію забезпечення свого спокою і охорони.
Коло Замку купчилося населення,—він являє собою кольонізаційну базу. Як доказ цього слід навести інтересну цитату з меморіяла барсь-кого старости Претвича про часи на Поділлі в 16. столітті. „Тих часів як Рів, Олчедаїв та Жван не були спустошені, багато людей сиділо, коло тих замків; але потім підчас спустошень воєвода Волоський перегнав їх за Дністер й оселив у себе; а як постановлено Замок в Бару й стала та околиця залюднуватась, почали назад вертатись і ті, що перейшли у Волощину”.

Замок у Вінниці мав таке значіння для краю як і Барський Замок і коли населення в ній так побільшало, що йому стало тісно на Старому Місті й воно почало оселятися ще й за бурхливих часів на Новому Місті, на правім боці р. Бога, то це сталося в значній мірі через існування у Вінниці Замку.

Сторінка 13.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →