Перелік навчальних закладів Вінниці 1915 та мова викладання

Цікаво, що ініціатива заснування вінницьких навчальних закладів майже завжди належала громадськості. Це стосується учительських інституту й семінарії, реального училища, гімназій та ін. Найбільше клопотів мали вінничани з відновленням чоловічої класичної гімназії, переведеної свого часу до Білої Церкви. В 1912 р. для неї і другої жіночої гімназії в південній частині “Мурів” побудували великий і зручний триповерховий будинок. Нині в цьому приміщенні технічний ліцей.
Вже 1915 року у Вінниці були такі навчальні заклади: 12 початкових училищ, а також реальне, комерційне і залізнично-шляхове, чотири гімназії, учительська і церковно-учительська семінарії та учительський інститут.
Усе ж багато дітей шкільного віку не мали змоги навчатися. Як засвідчив всеросійський шкільний перепис 1911 року, поза школою залишалося у Подільській губернії 64,6 % дітей. В інших губерніях Правобережжя освіта перебувала в подібному стані.
Викладання в усіх навчальних закладах України проводилося винятково російською мовою. На вивчення російської мови та історії Росії в навчальних програмах шкіл відводилася найбільша кількість годин. Відповідним указом учнів зобов’язували вдома і на вулиці розмовляти лише мовою школи. Виконання кон­тролювали наставники, наглядачі, авдитори (призначені учні). В разі порушень винуватців карали. Підтверджує це архівний документ — лист, з якого стає відомо, що за промову українською мовою на залізнич­ному вокзалі під час проводів трупи М. Садовського у квітні 1914 р. учень церковно-учительської школи міста Вінниці Герасим Котенко, який засвідчив “надто добрі успіхи у навчанні і поведінці”, був виключений зі шко­ли напередодні випускних іспитів. Лист адресова­ний директору Вінницького учительського інституту, студентом якого став Котенко у 1916 р.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →