Освіта Вінниці підчас Першої світової війни та Жовтневої революції

Процес розвитку освіти в краї був сповільнений загальною розрухою, спричиненою Першою світовою війною і революцією. З кожним наступним роком навчальні заклади вимушені були підвищувати плату за навчання. Так, у 1917 р. в молодших класах жіночої гімназії Драганової вона складала 150 крб., а в старших — 200 крб. на рік.
У період Першої світової війни спостерігався особ­ливий потяг дітей до школи. Війна показала перевагу освіченого солдата над неписьменним. Навчальні заклади Вінниці приймали в свої стіни багато дітей бі­женців, дітей солдатських вдів і дітей солдатів-фрон­товиків, які в надісланих додому листах вимагали віддати їхніх синів і дочок до школи. В цей же час з навчальних закладів міста, особливо гімназій, вибула значна кількість учнів через неспроможність платити за навчання, відсутність одягу, взуття та ін.
Після перемоги Лютневої революції 1917 р. освіта перебувала під впливом політичних подій, які відбува­лися в країні. 3 березня 1917 р. школи жили за законами Тим­часового російського уряду. Зокрема, у навчальних за­кладах Вінниці було введено новий правопис. Через економічні труднощі та політичну нестабільність Тимчасового уряду розпочата реформа школи не була завершена. Проте міська дума спромоглася 16 червня 1917 р. прийняти рішення про перехід на навчання українською, польською, єврейською мовами у відповідних школах, а вінницька “Просвіта” заснувала українську гімназію. Місцеві поляки відкрили 15 травня „Польську Мацеж Школьну на Поділлі”. Підручники для неї привозилися з Києва і друкувались у місцевій польській друкарні.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →