Мистецько-культурне життя Вінниці в роки Першої світової війни

Як не дивно, але мистецько-культурне життя повітової Вінниці найбільше розквітло в роки Першої світової війни. В місті різко збільшилася кількість людності у зв’язку з переїздом до нього губернських установ, а також дислокацією у прифронтовій смузі багатьох військових.
У місцевому театрі проходили вистави столичних драматичних та оперних труп з Москви, Петрограда, Києва, Риги, Варшави, Одеси. Наприклад, в березні 1915 р. М. Саксаганський поставив сім спектаклів за участю корифеїв української сцени: “Наймичка”, “Дай серцю волю, заведе в неволю”, “Сто тисяч” та ін. Дещо пізніше відбулися гастролі Одеського балету і київського театру “Соловцова”. Першого квітня відбувся єдиний гастрольний спектакль артиста Маріїнського театру М. М. Петіпа “Гвардійський офіцер”. Виступав балет Київської опери під керівництвом балетмейстера А. Рожановського і співав романси Шумський В. Д. Давав вистави цирк В. Доросса.
За кошти міської управи в театрі влаштовувалися спектаклі для поранених і хворих солдат, які лікувалися в шпиталях і лазаретах. Завжди повні були місцеві кінотеатри.
У квітні 1915 р. в приміщенні Громадських зборів відкрилася художня виставка “Митці – воїнам”. Її організатором став художник А. А. Маневич, який неодноразово приїздив до Вінниці на етюди. В ній взяли участь видатні майстри пензля України, місцеві колекціонери з оригіналами картин російських майстрів. Одну з картин А. А. Маневич подарував місту. З інших художників представили свої картини Ф. Кричевський, М. Павлуцький, Й. Менк, Н. Альтман, В. Коренєв, П. Кротков, М. Драк.
Міська дума 23 листопада 1916 р. обговорила питання про створення у Вінниці музею і Товариства ревнителів збереження культурно-історичних пам’яток Поділля. 22 березня 1917 р. було створено “Вінницьке товариство цінителів мистецтва”. Його члени 16 травня 1917 р. запропонували міській владі виділити кошти для облаштування в Мурах музею. Він мав складатися з таких відділів: художньо-промислового, художнього, археологічного, історичного, нумізматичного, етнографічного, бібліотеки.
Напередодні більшовицького перевороту 1917 р. 8 жовтня в приміщенні Військової спілки українців Вінницького гарнізону відбулися організаційні збори місцевих артистів для заснування українського національного театру.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →