М.М. Коцюбинський

Культурне, літературно-мистецьке, наукове життя Вінниці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. характеризує низка імен, відомих в Україні та за її межами.
У Вінниці народився класик української літератури М. М. Коцюбинський (1864 — 1913). Початок його письменницької праці припадає на 90-і роки, і з цього часу як митець, що безкомпромісно і послідовно виступав проти політики жорстокого соціального і національного гноблення України, на все життя потрапляє під “ласкаву опіку жандармів”. 1888 року він був обраний гласним міської думи, де його передусім цікавили проблеми розвитку освітніх і культурних закладів. У 1891 р. при Вінницькому реальному училищі письменник склав екзамен на звання народного вчителя. Відома його участь в українській патріотичній організації “Братство тарасівців”.

Наприкінці дев’яностих разом з дружиною він переїхав до Чернігова. Попереду були плідні, новаторські роки його творчого зростання. Своїми творами “Fata morgana”, “Intermezzo”, “Тіні забутих предків” він сягає вершин не лише українського, а й європейського і світового мистецтва слова.
У Вінниці, в будинку, де народився письменник, 1927 р. засновано літературно-меморіальний музей його імені, на проспекті Коцюбинського споруджено пам’ятник (1989 р.).

Його ім’ям названо кінотеатр, будинок відпочинку і педагогічний університет в обласному центрі. З ініціативи вінницької організації Спілки письменників України 1981 р. засновано обласну, а з 1993 р. – Всеукраїнську літературну премію ім. М. Коцюбинського.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →