Ціни на продукти та рівень доходів населення

У 1870 році, згідно з існуючим планом реконструкції міста, було дещо впорядковано базарну площу, зокрема знесені старі будинки та лавки, а натомість розпочато будівництво нових.
Матеріали міської управи дозволяють нам скласти уявлення про асортимент товарів на міських ринках, а також про середньостатистичні ціни на них. Так, у серпні 1890 р. один фунт житнього петльованого хліба коштував 3 коп.; пшеничного І сорту — 5,5 коп., 1 пуд волового м’яса — 2,40 крб; свинячого — 2,80 крб; риби — від 4 до 7 крб; сала свинячого — 7 крб; 1 фунт масла — 0,40 крб; цукру — від 5,80 до 6 крб; відро вина — 2,50 крб; пива — 1,20 крб.
Якщо порівняти наведені ціни з тими, що існували 10 років тому, то спостерігається їхнє значне зниження. Подібна картина може свідчити про суттєве підвищення рівня товарного сільськогосподарського виробництва та про зменшення собівартості виробленої продукції.
Якою ж була тоді купівельна спроможність населення? Чи міг, скажімо, звичайний міський робітник прогодувати себе і свою сім’ю на зарплату? В серпні 1892 р. за день праці землекоп отримував 0.85 крб, працівник цегельного заводу – 1.20 крб, коваль – 2 крб, тесля – 1.80 крб, слюсар – 2.25 крб, столяр – 2 крб, токар – 1.80 крб. За елементарними розрахунками, коваль, скажімо, за свою денну виручку міг придбати чверть пуда картоплі або ж близько двох фунтів масла, індика чи три качки, тобто міг цілком утримувати себе і сім’ю.
У зазначений вище період спостерігається також значне пожвавлення стаціонарної торгівлі. Місто заснувала густа мережа різноманітних крамниць, лавок, рундуків та інших торговельних закладів. Особливо широкого розмаху набула так звана «питейна торгівля», тобто торгівля спиртними напоями. Так, у 1894 р. в місті налічувалося 53 трактирні заклади, 2 пивоварні заводи, 6 пивних лавок, 16 погребів для продажу вин вітчизняного виробництва 15 рейнських погребів. Серед міських торговців спостерігається спеціалізація у торгівлі тими чи іншими виробами.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →