Придушення більшовицького виступу 1917

Для придушення більшовицького виступу командування Південно-Західного фронту вислало спеціальний загін, до складу якого входило кількасот козаків 40-го Донського полку, батальйон юнкерів та 9 панцирників. Того ж 25 жовтня вищезгаданий загін був уже у Вінниці. Його керівництво висунуло вимогу перед місцевою Радою про роззброєння та виведення з міста 15-го запасного полку. Однак ця вимога була відхилена. У цих умовах прибічники Тимчасового уряду не стали вдаватися до активних дій, а почали стягувати додаткові сили. Із Києва до них прибув загін юнкерів з гарматами, з Бердичева – панцирники, а на підході були інші сили (два полки 3-ї гвардійської дивізії тощо).
28 жовтня 1917 р. близько 17-ї години війська під проводом Авраамова та Костіцина оточили Народний дім, де засідала Вінницька Рада. Після пред’явлення ультиматуму про капітуляцію розпочався кулеметний та гарматний обстріл Народного дому. На допомогу обложеним виступили червоногвардійці та солдати 15-го полку і 2-ї повітряної ескадри. На вулицях міста розпочалися запеклі бої.
Подільський губернський комісар, який на той час перебував у Вінниці, телеграфував у Київ Центральній Раді: “У Вінниці 28 [жовтня] в післяобідню добу почалися криваві сутички урядового війська з більшовицьким. Денно і нічно стрикочуть кулемети, гарматний бій, у городі окопи, передмістя Замостє відрізано від города, сила покалічених, побитих. Населення у невимовному переляку. Бракує печеного хліба, немає води, електричності. Почтотелеграф занято більшовиками. Зв’язку з повітами нема. Рятуйте трудову людність. Чути, що на Вінницю насувають юрби солдатів”.
Того ж дня почала виявлятися перевага більшовицьких сил. Вночі солдати 15-го запасного полку на чолі зі своїм командиром поручиком І. Зубриліним здійснили вдалий маневр, перейшовши по П’ятничанському мосту на правий берег Бугу і оволодівши центральною частиною міста. Вони взяли також під контроль дорогу Вінниця — Літин. Однак урядовим військовим частинам все ж вдалося дістати нові підкріплення. Отримавши певну перевагу, вони 29 жовтня відтіснили більшовицькі сили на околиці міста. Сподівання більшовиків на допомогу 2-го гвардійського корпусу не справдилися, оскільки вона запізнилася. Таким чином, виступ більшовиків зазнав поразки. Частину з них було заарештовано, а решта відступила до Жмеринки та Літина.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →