Скіфські городища у Вінниці

Скіфських городищ у Вінниці та в прилеглих районах відомо декілька. Найретельніше археологами обстежено велике городище у Сабаровіi. Воно знаходиться на стрімкому лівому березі Південного Бугу, вище за течією ріки від “каменя Коцюбинського”. Городище утворює округла система ровів та валів з напільного (схід-південь-захід) боку. З боку скелястого берега укріплення відсутні. У зовнішньому валу простежено четверо вхідних воріт. В середині укріплення насипано два менших дугоподібних вали, вигнутих до напільного боку. Загальні габарити городища, за уточненими даними, становлять 270 х 360 м. На території пам’ятки Д. Т. Березовець зібрав кружальну кераміку, в тісті якої помітні домішки товченої слюди. Серед форм дослідник виділив горщики з низькими слабо спрофільованими вінцями, що мали потовщений заокруглений край і орнамент у вигляді рідких борозенок. Ліворуч північно-східних воріт, практично в основному валу, зафіксовано досить потужний, але пошкоджений шар перепаленої глини та грудки металургійного (?) шлаку. Це достовірно свідчить, що Сабарівське городище неодноразово використовували стародавні слов’яни та русичі.? Два внутрішніх вали і вищезгадану ливарню правомірно пов’язати саме з цим населенням. Біля виходу з тих же воріт простежено заглиблену стародавню дорогу, яка полого вела до Південного Бугу.
На сусідньому пагорбі (нижче за течією ріки, напроти cезонної пристані) виявлено ще одне городище, але недобудоване. Потужний вал та рів, аналогічний за габаритами попередньо описаному городищу, простягається на 290 м вздовж західного яру. Решток, які датували б матеріальну культуру, тут не виявлено.
На західній периферії Якушинець у пізньоскіфський час (IV –I II ст. до н. е.) було побудовано укріплення, схоже до Сабарівського, але мало воно три лінії оборонних валів та ровівi. Городище скіфського періоду зі складною системою валів збереглося також поблизу села Прибузького.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →