Приватні пансіони

Поряд з окружною школою, пізніше – гімназією, у Вінниці існували також приватні пансіони для дворян. Їх засновували і утримували здебільшого учителі гімназії, за винятком дівочих пансіонів, що їх запроваджували приватні учительки. Так, у 1807 р. пансіон для дівчат-дворянок відкрило подружжя Казимир та Катерина Гутковські. Він розмістився у винайнятому будинку брацлавського стольника Порчинського під муром капуцинського монастиря. У 1811 р. мешканка Вінниці дворянка Констанція Подчаська передала свій будинок з городом, садом, льохом, возівнею, конюшнею і офіциною на 1 рік іноземкам Sources і Campos для запровадження дівочого пансіону.
Від середини 1820-х рр. у місті існував дівочий пансіон Малгожати Бессон. Він вважався найкращим у Подільській губернії. В той же час продовжував функціонувати пансіон Катерини Гутковської, у 1833 р. відкрився пансіон Іоанни фон Віндер Жирардот, у 1834 — Луїзи Юдицької, є документальні згадки про пансіон Елеонори де Нізет-Мончинської.
В дівочих пансіонах навчалися здебільшого дворянські діти. Кількість учнів була незначною. Так, в пансіоні Л. Юдицької було 18 пансіонерок, які платили за навчання по 150 руб. сріблом в рік, а в пансіоні Жирардот – 24 учениці з оплатою по 60 червінців на рік. У дівочих пансіонах викладали закон Божий, арифметику, географію загальну і російську, мови — польську, російську, французьку, німецьку, чистописання, гру на фортепіано, танці, малювання, жіноче рукоділля. В одному з них навчалася мати видатного російського поета М. Некрасова — Олена Закревська.
З чоловічих найпрестижнішим був пансіон опального префекта Подільської гімназії Макара Яковича Богатка, відкритий ним наприкінці 1833 р. Пансіон мав ступінь повітового училища. На 1836 р. у ньому навчалося 18 учнів, які платили за навчання від 180 до 300 руб. сріблом на рік. У пансіоні працювало 9 учителів. Майже всі вони – викладачі гімназії. В середині 1830-х рр. діяв і чоловічий пансіон приватного учителя В. Фелькера, в якому навчалося близько 30-ти хлопчиків-дворян.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →