Перші аптеки та лікарі

Перша аптека у Вінниці була відкрита на початку 1780-х рр. лікарем Марком Шепселем (Рабином). У 1789 – 1793 рр. він був офіційним лікарем Вінницького староства, а від 1789 р. також займав посаду старшого кагального вінницької єврейської громади. На початку 1790-х рр. у Вінниці з’являється аптека Самуеля-Богуміла Ґуржа, колишнього консильяжа польського королівського двору, дворянина, родом з Пруссії. В подальшому Ґурж відкрив також аптеки в М’ястківці та Бару.
В 1810-х рр. в місті відкриває аптеку за патентом Подільської лікарняної управи Франц Валлек.
Відомо, що вже у 80-х – 90-х рр. ХVІІІ ст. при домініканському монастирі діяв шпиталь.
У 1795 р. у Вінниці розпочинає медичну практику лікар Яків Постоловський, який у 1785 – 1792 рр. навчався у Краківському університеті, де одержав диплом доктора медицини. В. Д. Отамановський доводив, що він був сином заможного міщанина зі Старого міста Василя Педченка. Прізвище змінив при від’їзді на навчання до університету. Це перший відомий лікар-українець на Брацлавщині.1
В листопаді 1805 р. на вимогу губернатора Вінницький магістрат купив у дворянки Монастирьової будинок для облаштування притулку для старців, немічних і жебраків на 30 ліжок.
Після приєднання Правобережжя до Росії і запровадження на його території загальноімперських порядків у повітових містах відкривалися повітові лікарні відомства губернської лікарської управи і призначалися повітові лікарі. З 10 серпня 1806 по 22 листопада 1817 р. вінницьким повітовим лікарем був Адам Ходзинський. У 1806 р. лазарет розташовувався в будівлях Вінницької окружної школи.
У 1811 — 1812 рр. у Вінниці та Вінницькому повіті практикував доктор медицини та хірургії, випускник Баварської академії Людовіка-Максиміліана Теодор-Кароль Россумус. До Росії він приїхав 1811 р. й отримав диплом (патент) імператорської медико-хірургічної академії в СПб.
У документах вінницького міського уряду (1845) згадується вінницький повітовий штаб-лікар Фройд, а в наступному році – вінницька міська лікарня. Її наглядачем був відставний поручик Гнат Уржунцов. Утримувачем вільної аптеки у місті (1858 р.) фігурує дворянин Іван Якубовський.
Власних лікарів та лікарню мала єврейська громада. Причому лікарі-євреї обслуговували не тільки своїх одноплемінників, а й усіх, хто звертався до них по медичну допомогу.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →