Подвиг Івана Богуна

Пограбувавши ряд населених пунктів півдня Брацлавщини, поляки пішли на Вінницю. Їхні загони нараховували 20 тис. жовнірів. Сили козаків на чолі з І. Богуном були приблизно в сім разів меншими.
Повстанці зосередилися біля єзуїтського монастиря. На Бугу вони прорубали численні ополонки, притрусили їх соломою. Заманивши ворога на кригу, козаки здійснили по ньому артилерійський та вогнепальний вогонь. У результаті був знищений майже весь авангардний загін поляків на чолі з брацлавським старостою Лянцкоронським.
Подальша облога міста не могла увінчатися успіхом. Невдовзі на допомогу І. Богуну підійшли два козацькі полки. Відступаючим польським військам під с. Якушинцями було завдано потужного удару. Ця кампанія тривала з 11 по 20 березня. Про мужнього і талановитого козацького ватажка І. Богуна польські автори залишили промовисті свідчення. В. Коховський характеризував його так: „Богун же мав вдачу лисиці, яка показує собакам зуби і хвіст. Він був сильний і хитрий… вславився невтомністю і швидкістю дій”. Інший автор, Твардовський, повідав історію, як Богун, несподівано з’явившись у тилу шляхетського війська, почав кричати до своїх по-татарському, перелякав ворога, кинувся на нього: „Наші, як ошпарені, кинули свої вантажі і обози, поранених і хворих…” Шляхта покинула на полі бою понад 6 тис. убитих та обоз і ледве врятувалася втечею. Видатний військовий діяч І. Богун прославився і в облозі Збаража, і під Берестечком, де був обраний наказним гетьманом. Загинув він 1664 р., виданий зрадником. Народ складав про нього пісні і думи.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →