Особливістю суспільного життя Вінниці у ХVI ст.

Характерною особливістю суспільного життя міста у ХVI ст. були конфлікти між вінницькими старостами та зем’янами й міщанами. Більш рясно історичні джерела донесли відомості про складні взаємини двох сторін із середини ХVI ст. Відомо, що 7 липня 1541 р. великий князь литовський, реагуючи на конфлікт між вінницькими зем’янами і старостою Семеном Пронським (1541—1542), надсилає суддів, щоб ті вирішили суперечки згідно з давнім звичаєм4.
Цього ж року С. Пронський писав до князя, що деякі із зем’ян без жодної причини “на него ся звазнили”, у брацлавському замку забили його намісника, позабирали срібло, зброю, коней. Потім у Вінниці зем’яни надсилали скарги на старосту С. Пронського, що “над обычай стародавный ново нам чинити почал, которых трудностей перед тым за первых старост тамошних николи есте не мевали».
Великий князь у листі-відповіді наголошував на шкоди, які зазнає староста від підданих, наполягав, аби староста мав пошану і щоб цьому нічого не заважало5. Відчуваючи слабку великокнязівську підтримку, міщани здійснили збройний виступ та ув’язнили старосту в замку. Внаслідок переговорів князя Ф. Сангушка з ними С. Пронського випущено. Цей інцидент вирішувався у судовому порядку6.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →