Магдебурське право 1638 р.

Найдавнішими та головними повинностями вінницьких міщан були військова, сторожова служби та повинність замкових робіт. Окрім цього городяни були зобов’язані будувати замковий міст, гатити став на Бугу, давати підводи, стацію на послів, гінців тощо.
вищенаведені передумови колонізації Брацлавщини з кінця ХVІ ст. визначили характер розвитку Вінниці та Брацлавщини у наступному столітті. Старостинський уряд за підтримки корони продовжує підпорядковувати своїй владі міщан, нехтувати їхніми правами та вольностями і протегує у питаннях власності, торгівлі полякам.
На ці ж роки припадає рубіжний етап у вирішенні юридичних взаємин поміж міською громадою та старостинським урядом. У 1638 р. вінницький староста Я. Одживольський встановлює з місцевою громадою договірні взаємини і надає місту автономію на магдебурзькому праві. Ці права у 1640 р. було юридично оформлено королівським привілеєм. Останній визначав низку прав міської громади. З-поміж них назвемо головніші: приватні землі міщан перетворювалися на їхню довічну власність; наявність власного міського суду; право на створення цехів; звільнення з-під влади старостинського уряду.

,

---

Сподобалась стаття чи сайт? Скористаєтесь кнопками що тут нижче:

---

  ←     →